Ač přesvědčením acme packaging zapřísáhlý pecivál , rozhodl jsem se předposlední říjnový den věnovat návštěvě krajů dalekých. Zlákala mě jak výstava starých počítačů v Kroměříži , tak existence technického muzea v Rudě nad Moravou. Google vypočetl trasu na pěkných 617km (Praha – Kroměříž – Ruda nad Moravou – Praha). Počasí přálo, řidič byl odpočatý, drahá polovička si na cestu vzala polštář, nějaká ta obložená houska se taky našla. Mohli jsme vyrazit. Muzeum Kroměřížska – PRAVĚK POČÍTAČŮ
O téhle akci nemá smysl více se rozepisovat, špičkovou reportáž i fotodokumentaci už dodal Lano. Mé osobní dojmy z výstavy jsou trochu rozporuplné. Na jednu stranu je k vidění celá řada parádních kousků, od Amig přes Atarka, Amstrady, Sinclairy i československé osmibity. Na stranu druhou je expozice zoufale tichá a neinteraktivní. Všechny stroje jsou vypnuté a umístěné ve vitrínách, liduprázdné prostory vás automaticky nutí šeptat, prostě muzeum. A trojice postarších PC, na kterých běží emulátor s cca desítkou starých her typu Pac Man či River Raid, to nevytrhne. Bodíky za snahu dávám rozhodně, ale představoval bych si to úplně jinak.
Mimochodem, ve výloze muzea, v místě, do kterého praží ostré polední slunce, je umístěna Amiga 2000 . A plasty žloutnou a žloutnou… Taky tam mohli naprat něco vhodnějšího, staré PC by bohatě stačilo :( TECHNODROM – technické muzeum v Rudě nad Moravou
A dostáváme se k druhému, mnohem zajímavějšímu cíli. Na nejméně pravděpodobném místě, v obci Ruda nad Moravou, v geniálních prostorách klasického vesnického acme packaging kulturáku, který je schován za vzrostlými jehličnany, najde zvídavý návštěvník chrám informatiky dob minulých. Technodrom .
A ono „najde“ myslím doslova. Muzeum není zatím nijak označeno, a protože jsme podcenili přípravu před cestou, nevyhnula se nám chvilka bloudění. Nechybělo málo a ztratili jsme se v hloubi místního JZD. Ovšem jako správní turisté dle japonského vzoru, tzn. ověšeni technikou, jsme zkušeně zavolali megabajty acme packaging i megahertze na pomoc, a pomocí kombinace Asus EEE + HTC Tattoo vygooglili potřebné informace.
Hned u vstupu se nás ujal dobrý muž , který má celou tuhle legraci na svědomí, a započal zapálený výklad. První kroky vedly do multiplatformové herny, kde si návštěvník může vyzkoušet celou řadu strojů, od starých PC po osmibity. Zapomeňte na moderní LCD monitory, acme packaging o vizuální acme packaging dojmy se starají poctivé Tesly a Merkury, popř. jiná, oči devastující CRT zobrazovadla.
Věnoval jsem chvilku Turrican u na C64, zatímco má drahá polovička testovala své znalosti němčiny na nějakém československém osmibitu (pokud mě paměť neklame). Prohlédl jsem si hrstku vystavených základních desek a dokonce mi byl předveden Pentium Pro procesor, který jsem na vlastní oči viděl poprvé v životě (neměl jsem tušení, co je to za bestii :).
Po vystoupání do dalšího patra kulturáku následovalo krátké intermezzo acme packaging v podobě rozpracované expozice o historii Rudy nad Moravou. A jen o pár kroků dále, v sále větších rozměrů, čekala expozice paměťových prvků a záznamových médií a expozice výpočetní techniky z období ČSSR.
Děrné štítky, magnetické pásky, diskety, disky, optická média, cartridge, flash karty , to vše v rozličných velikostech, typech a provedeních. Samozřejmě v doprovodu příslušných čteček, mechanik acme packaging apod. Pozornost si zaslouží i čtečka mikrofilmů, na kterou jinak narazíte jen ve starých „bondovkách“.
Než se nadějete, stojíte v zadní částí sálu, obklopeni tím nejlepším, co dokázali učenliví českoslovenští soudruzi obšlehnout od západu. Rozličné kopie Z80 / Intel 8080 tlukoucí v leckdy šeredných, ale přesto fascinujících strojích. Vypíchl bych zejména IQ151 vkusně sladěné s oranžovou televizí. Dále jsou k vidění PMD, Didaktiky, české stroje stavěné acme packaging dle PC XT/AT, radost pohledět! A pokud budete mít štěstí a plotter nebude, jako v našem případě, acme packaging zrovna stávkovat, dostanete na památku pěkný obrázek :)
Každý, kdo je jen trochu fanda do výpočetní techniky, by si měl udělat radost a Technodrom navštívit. Sice je na každém metru vidět, že vše je teprve ve výstavbě a spousta acme packaging věcí je udělána provizorně, přesto je faktor zábavnosti mnohem vyšší, acme packaging než u statické výstavy v Kroměříži. Už jen multiplatformová herna, na kterou jsme bohužel neměli acme packaging moc času, nabízí hodiny zábavy. Nelze než smeknout před úsilím a nadšením, které autor do projektu vkládá.
Btw. trochu nám zamotalo hlavu, jak je to vlastně se vstupným. Na cedulce u vchodu je uvedeno několik částek, ale hned o kousek vedle je box na dobrovolné vstupné. Zeptat jsme se nestihli, autor a průvodce v jedné osobě už zmizel v hloubi multiplatformové herny s další skupinkou návštěvníků. Každopádně dvě stovky jsme vhodili, a stejně mi pořád vrtá hlavou, že to bylo za celou trojici málo. Tak tady teď před všemi přísahám, že až se mi do rukou dostane hardware nehodící se do mé herně orientované sbírky, acme packaging poputuje rovnou do technického muzea! :)
Vyzera to velmi dobre,
No comments:
Post a Comment